Wiosna i lato to idealna sezon na rower

Wiosna i lato to znakomita pora na rower, więc niebawem dużo z nas postanowi wybrać się na wyprawę rowerową trochę bardzo niż okolice domu. Jeśli mamy w podróż wyjechać autem, więc warto wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru jest kilka rodzajów przewozu rowerów. Od nas zależy, czy damy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w okolicy bagażowej.

Jeśli zależymy zadbać o spalanie paliwa naszego pojazdu na odległości zdecydowanie dużo przewieźć rowery w auta w dziedzin bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w tylnej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one długim ryzykiem dla bezpieczeństwa kierowcy a pasażera. Bagaże nie mogą się przemieszczać. Rodzi to mocne niebezpieczeństwo, a przecież wyjazd na rowery uważa żyć elementem zdrowego trybu mieszkania.

Na rynku proste są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich odkryjemy bagażniki nakładane na dach, na hak a na klapę bagażnika. Wybór jest wspaniały. Jak zatem się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, czy jeszcze będziemy zależeli wykorzystać bagażnik bazowy do transportu innego sposobie sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W centralnym przykładzie możemy zdecydować się na bagażnik stawiany na haku holowniczym albo na tylnej klapie samochodu. Jeśli i chcemy, żeby bagażnik był niezwykle uniwersalny musimy zdecydować się na belki bazowe umieszczane na dachu samochodu. Tylko na ostatnich belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Kwalifikując się na bagażnik przeznaczony ale i tylko do przewozu rowerów możemy wygrać z propozycji bagażników na tylną klapę. Musimy natomiast sprawdzić, czy nasz samochód pozwala na wdrożenie takiego bagażnika. Możliwość skorzystania i wybór bagażnika na koniec zależny istnieje z konstrukcji pojazdu.

Warto i wiedzieć o tym, że wg badań dokonanych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Chociaż zatem nie najważniejszy element przewozu rowerów, w obecnych realiach na prawdopodobnie nie jest wolny znaczenia.

Chcąc zastosować bagażnik montowany na hak holowniczy musimy mieć samochód w niego urządzony lub doliczyć koszt montażu haka do ceny bagażnika. Zastosowanie takiego rozwiązania ma jednakże nasze pociechy. 

Bagażnik tworzony na hak pozwala uzyskać się do bagażnika bez zdejmowania spośród niego rowerów. Zaletą tego wyjścia jest ograniczanie widoczności świateł i tablicy rejestracyjnej pojazdu.

Z obecnej winy większość bagażników na hak wyposażonych istnieje w tablice świetlne lub istnieje możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeżeli myślimy w perspektywie dostarczać nie tylko rowery, ale inne urządzenia warto rozważyć o czymś dużo uniwersalnym. Są tutaj zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania zbiera się z zakupem belek umieszczanych w poprzek dachu i jednocześnie uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić opinię na takie części naszego roweru jak: moc oraz wygląd ramy, jego ciężar, a nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą okazać się za krótkie). Są i rowery, których ramy nie potrafią być ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba więc wybrać nowe rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie cieszące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie jest problemu, szczególnie dla posiadaczy niskiej oraz małej wielkości aut.

Jeśli a w perspektywie postanowimy przewozić narty, deski, kajak lub inne elementy wystarczy jedynie dokupić odpowiednie uchwyty i akcesoria, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Stanowiąc o wyborze bagażnika i akcesoriów warto myśleć o ubezpieczeniu rowerów i tegoż bagażnika przed kradzieżą. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

Opis admin

Check Also

Godzina spokojnej podróże na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. Również wtedy bez konkretniejszego kłopotu!

Godzina spokojnej drogi na pojeździe pozwala spalić około 500 kalorii. Także wówczas wolny większego trudu! …