Edukacja, tak jak wiele innych aspektów swego życia, cały okres ewoluuje

Edukacja, oczywiście jak wiele innych składników swego mieszkania, cały okres ewoluuje. Jeszcze dobrze uwagi obraca się uczniom, poprawiają się programy nauczania, sztywne zasady stoją się elastyczne. Problem liczy na tym, iż te odmiany nie dotyczą polskich szkół, chyba iż są to placówki alternatywne. A tu przecież chodzi o rozwój własnych dzieci i przyszłość jaką przed sobą są. Więc warto mieć o kilku elementach, które obowiązkowo powinny stać przemienione w naszej edukacji.

Nie prace domowe, i działalność na lekcjach. Temat zadań domowych często pojawia się w dyskusjach na materiał polskiego szkolnictwa. Oczywiście stanowiska w współczesnej historii są podzielone. Część rodziców i nauczycieli uważa, że dzięki tej praktyce dzieci wyrabiają w sobie poczucie obowiązku. Jednak wartość zadawanych książek jest słaba. Niestety są to zadania kreatywne, i raczej odtwórcze, które jeszcze zabierają najmłodszym czas, jaki mogłyby usunąć z najbliższymi.

System ocen. Według reformy edukacyjnej na jakimkolwiek szczeblu nauki prawdopodobnie być wykorzystywana ocena opisowa. Nauczyciele jednak również czerpią z ostatniej dróg. Dlaczego? Może dlatego, że wymagałoby więc z nich dużo pracy. A system sztywnych ocen krzywdzi dzieci a z najmniejszych lat prosi ich do niezdrowej rywalizacji, jednocześnie pokazując, kto jest szczęśliwszy, i kto gorszy. Oceny opisowe tłumaczyłyby, co zrobiły źle, oraz nie tylko mówiły, że coś źle zrobiły.

Szkoła zamiast wojska. Kultura osobista, zachowanie zasad współżycia społecznego oraz bezpieczeństwo, to punkty niezbędne wszędzie nie tylko w nauce. Na tym zawsze powinny się zakończyć reguły wprowadzane na dzieci. Jest natomiast inaczej. W placówkach edukacyjnych często jest wojskowa dyscyplina. Uczniowie nie mają nadziei beztroskiego śmiechu, głośnej rozmowy czy poruszania się w rodzaj bardziej silny niż powolny chód. A jednak potrzebują zaprezentowania swojej ekspresji i osobie. Nie przypominają tego wprawdzie, bo się boją kar.

Polskie szkolnictwo ma przed sobą długą drogę. Ewolucja nie jest tu najszybciej. Oczywiście są placówki alternatywne, lecz nie stanowi ich aż tyle, a czasami rodziców po prostu na nie nie stać. Dlatego tak ważne jest, aby rewolucja nastąpiła same w normalnej edukacji.

Opis admin

Check Also

Jaka czapka będzie dogodna na narty czy snowboard?

Zimowy wyjazd na stok skupia się z poważną dozą atrakcji oraz uśmiechu. Nie może przypisywać …